Povratak

Tamnjenje kože (hiperpigmentacija) i lišajevi | Promjene na koži i važnost postavljanja pravilne dijagnoze

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Moj belgijski grifon ima po koži tijela, prvenstveno po zadnjim preponama, a  sad sam primjetila i na drugim dijelovima tijela, neke kao lišajeve suhe koji se prhutaju kao perut. Površina kože je tamnija i oko toga se stvori lišaj i kad to grebuckam, ljušti se. Kad smo bili naredovnom cijepljenju kod veterinara rekao mi je da je to od analnih žlijezda koje je on očistio prije mjesec, ali to se ne povlači, dapače širi se. On se ne češe po tome i vidim da mu je ugodno kad mu to skidam. Molim savjet i hvala puno unaprijed... Lp, Nina

O: Tamnjenje kože ili hiperpigmentacija u pasa obično je posljedica prekomjerne količine melanina u stanicama. Melanin je tvar ili pigment koji psu daje boju kože i dlake. Melanin se u svih sisavaca javlja u dva oblika: eumelanin i feomelanin. Eumelanin je crni ili tamnosmeđi pigment. Feomelanin daje žućkastu nijansu. Melanin sintetiziraju specijalizirane stanice, melanociti, a nalaze se u koži, korijenu dlake i drugim mjestima u tijelu a na poticaj melanotropnog hormona. Melanociti se koncentriraju u obliku malih pigmentnih čestica (melanosoma) koje se zatim transportiraju staničnim izdancima melanocita u okolne keratinocite. Na mjestima na koži gdje su melanociti izrazito koncentrirani i/ili vrlo aktivni javlja se lokalizirana tamnija pigmentacija. Ovo nastaje ili zbog povećanog broja melanocita ili povećane produkcije melanina i njegovog deponiranja u bazalnom epitelu. Ovo se događa ili sekundarno na upalu ili pak idiopatski (primarno).

Jedan od uzroka ovakvoj promjeni navodi se atopički dermatitis. Najčešće zahvaćena područja na psu su prepone, pazuha te mjesta između prstiju. Kao reakcija na nepoželjni podražaj dulje vremena i sama koža s vremenom mijenja boju. Umjesto blijedoružičaste boje polagano se razvija tamnije pa i crno obojenje a naročito na onim mjestima gdje je koža bila upalno zacrvenjena.

Osim hiperpigmentacije, na koži se mogu javiti makule ili pak mrlje koje su prvenstveno karakterizirane promjenom boje kože. Makule su lokalizirane promjene, ograničene i manje od 1 cm veličine, dok su mrlje manje ograničene i mnogo većih dimenzija.

Općenito rečeno, koža kućnih ljubimaca ima za funkciju prvenstveno zaštitu organizma, no ako je nepoželjni podražaj prejak ili predugo traje obrambeni mehanizmi popuštaju što se manifestira nekim od kliničkih znakova ili oštećenja kože. Oni mogu biti sljedeće: pruritus, promjena mirisa kože, kraste ili perut, gubitak dlake ili promjene u pigmentaciji kože. No sve navedeno sekundarni su znakovi (vrlo rijetko primarni) i vjerojatno su efekt odgovora kože na kroničnu upalu mnogobrojnih uzroka. Zbog toga, anamneza, simptomi i kompletan pregled su od izuzetne važnosti u postavljanju pravilne dijagnoze.

Savjetujem Vam da se javite svom veterinaru kako bi se obavio detaljniji pregled kože i kako bi se odredila što točnija terapija.